X
تبلیغات
ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت

bookblog

ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت

ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت


بیروت-ایرنا-'وسیم بزی' تحلیلگر و روزنامه نگار لبنانی در گفت و گو با ایرنا گفت که 'دونالد ترامپ' رئیس جمهوری آمریکا در حالی از خروج نیروهای کشورش از سوریه خبر داد که گزینه دیگری پیش روی او نبود و تحولات سوریه هیچ دستاورد و نفع استراتژیکی برای آمریکایی ها نداشت.

ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت

وی در عین حال گفت که این تصمیم به موقعیت نیروهای همپیمان آمریکا در سوریه یعنی کردها آسیب و به اعتبار آمریکا لطمه خواهد زد. 

بزی اسرائیل را نیز یکی از طرف هایی دانست که از خروج آمریکا از سوریه زیان خواهد دید. 

متن کامل گفت و گو با این تحلیلگر لبنانی در ادامه می آید:


*ایرنا: آیا عقب نشینی آمریکا از سوریه تصمیمی جدی است یا تنها یک مانور است؟

بزی: استعفای جرج ماتیس وزیر دفاع اثبات کرد که ترامپ تنها دست به یک مانور نزده است. او از ماه ها پیش این مساله را اعلام کرده بود اما به دلیل فشارهایی که جریان نظامی در دولت وارد کرد، او از تصمیش عقب نشینی کرد. اما امروز خروج ماتیس از صحنه به معنای اعتراض جریان نظامی به این تصمیم قاطعانه است.


*ایرنا: آیا می توان این تصمیم را خطای استراتژیک واشنگتن دانست؟

بزی: به نظر می رسد که ترامپ گمان ندارد که سوریه دستاوردی استراتژیک برای کشورش در منطقه داشته است. او معتقد است که موازنه قدرت به گونه ای است که به آمریکا اجازه بهره برداری از وضعیت سوریه به نفع خود را نمی دهد. در واقع ترامپ خواست جلوی ضرر و زیان به منافع آمریکا را بگیرد.


*ایرنا: چه کسانی از تصمیم ترامپ در خروج از سوریه آسیب می بینند؟

بزی: چهار طرف از این تصمیم بیشترین زیان را می بینند:

نخست خود ایالات متحده آمریکاست. رابرت فورد سفیر پیشین آمریکا در دمشق گفت که واشنگتن با این کار همپیمانان خود یعنی کردها را به حال خود رها می کند. به نظر می رسد این تصمیم باعث کاهش اعتماد به آمریکا می شود.

دوم کشورهای عرب همپیمان آمریکا هستند.

سوم اسرائیل است. وحشت اسرائیل و سخنان پی در پی نتانیاهو نشان می دهد که اسرائیلی ها عقبه استراتژیک خود را از بین رفته می بینند. عقب نشینی آمریکا از پایگاه التنف و اردوگاه البرکان به معنای آن است که راه زمینی میان سوریه و عراق اکنون باز و آزاد شده است.

چهارم معارضان سوری هستند که کشور خود را با اتکای به آمریکا ویران کردند.

این طرف های چهارگانه امروز در ناامیدی بزرگی قرار دارند. این تصمیم اعطای نمایندگی کامل از آمریکا به روسیه در سوریه است.


*ایرنا: آیا صحبت از شکست این طرف ها زود نیست؟ چرا که این تصمیم هنوز اجرا نشده و تردیدهای زیادی درباره آن وجود دارد.

بزی: به نظرم آمریکا از سوریه خارج شد چرا که گزینه دیگری نداشت. من اطلاعاتی درباره دیدار اخیری که بین روسیه و آمریکا و معارضان سوریه در ژنو به دعوت از شورای کلیساهای جهان برگزار شد دارم که نشان می دهد در این نشست دبیر اول سفارت آمریکا در سوئیس که نماینده کشورش در این نشست بود گفت که کشورش از بحران سوریه خارج می شود تا صحنه را واگذار به سه طرف روند آستانه (روسیه، ایران و ترکیه) که این مجموعه از داخل دچار فروپاشی است، بکند.


*ایرنا: آیا این محاسبه آمریکا محقق می شود و ما شاهد اختلافات روسیه و ترکیه و ایران هستیم؟

بزی: چنین چیزی غیرممکن است. سفر اخیر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ترکیه‌ نشانه ای از پایداری روابط ترکیه و ایران دارد. حجم منافع مشترک میان ترکیه و روسیه و ایران به هیچ یک از طرف ها بویژه رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه اجازه نمی دهد که از روند آُستانه دوری گزیند و باعث نابودی آن شود.


*ایرنا: برخی می گویند که آمریکا روی این گزینه حساب باز کرده که داعش وضعیت میدانی در سوریه را بار دیگر تغییر خواهد داد.

بزی: گرچه داعش به طور کامل در عرصه میدانی شکست نخورده است اما همه می دانند که این گروه نمی تواند بار دیگر نقشه استراتژیک خود را احیا کند. بنیه اصلی تاریخی داعش نابود شد و اکنون بقایای آن وجود دارد که می توان آن را نیز شکست داد بویژه در صورتی که پشتیبانی انسانی و مالی از آن متوقف شود.


*ایرنا: موضع بریتانیا و فرانسه که همپیمان آمریکا در ائتلاف هستند چیست؟

بزی: فرانسوی ها و بریتانیایی ها و آلمانی ها در موقعیت دشواری هستند و گزینه های بسیار محدودی دارند چرا که آمریکایی ها بدون آنکه با آنها مشورت کنند تصمیم خود را گرفتند.


*ایرنا: برخی از تحلیلگران خروج آمریکا از سوریه را در پاسخ به خواست ترکیه و در ازای مختومه کردن پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار منتقد سعودی می دانند.

**بزی: برخی از اطلاعات حاکی است که ترکیه از آمریکا موشک های پاتریوت گرفته است. همچنین گفته شده که آمریکا قول استرداد فتح الله گولن معارض ترک را به ترکیه داده است. البته در موضوع خاشقچی، اردوغان هنوز یکه تازی می کند اما در عین حال به خطوط قرمز آمریکا توجه می کند.


*ایرنا: آیا ارتباطی بین تصمیم آمریکا و سفیر اخیر عمر البشیر رئیس جمهوری سودان به دمشق وجود دارد؟

*بزی: عمر البشیر حامل پیام آمریکا و عربستان به سوریه بود. سعودی ها از آمادگی خود برای بازگرداندن سوریه به اتحادیه عرب در نشست ماه مارس پیش رو و نیز کمک به بازسازی سوریه از طریق صندوقی که پنج میلیارد دلار اعتبار برای آن اختصاص داده اند، سخن گفته اند. من فکر می کنم عربستان از تصمیم آمریکا مطلع بوده و اینک نیز به دنبال از سرگیری روابط با دمشق بعد از شکل گیری موازنه جدید هستند. من اطلاعاتی دارم که در آینده رئیس جمهوری مصر، امیر کویت و پادشاه اردن هم به دمشق سفر خواهند کرد.


منبع:سایت ایرنا

موضوع :
برچسب ها : ,

+ نوشته شده در 1397/10/4ساعت 13:36 توسط admin | تعداد بازديد :5 |

عناوين مطالب پربازدید
به داد گوشی های سرقتی برسید
ترامپ گزینه دیگری جز خروج از سوریه نداشت
نان را در یخچال نگه داریم یافریزر؟
بهترین غذاها برای جلوگیری از کم آبی بدن
موزه های تهران که حتما باید آن ها را دید
کف پای سوزان (نوروپاتی) چیست؟
محمدحسین لطیفی هفته آینده «مرّ قانون» را کلید می‌زند
ارائه دروس مرتبط با مهارت‌افزایی و اشتغال‌زایی از نیم‌سال آینده
سفر به آلبانی؛ تلفیقی از ترکیه و یونان
تبریک سفیر ایران به مسیحیان عراق
 
دیانا چت سیستم وبلاگدهی ماسیس چت | شما چت | شلوغ چت | ققنوس چت اهواز چت | خوزستان چت | قشم چت اهواز چت | خوزستان چت | اهوازی چت طراحی چت روم